Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bogactwo toskańskiej Maremmy - wina z winnicy Cacciagrande

2024-02-07
Bogactwo toskańskiej Maremmy - wina z winnicy Cacciagrande

W czasie wycieczek po Toskanii zachwyciła nas leżąca w prowincji Grosseto dolina Maremmy. Mimo, że leży w północnych regionach Włoch, Maremma jest mało uprzemysłowionym i dzikim regionem Toskanii.

Tereny niegdyś bagienne, dzisiaj rolnicze doskonale nadają się na przyjazną dla środowiska, organiczną uprawę winorośli. Klimat Maremmy jest zdecydowanie śródziemnomorski, dlatego winorośle rosnące na przybrzeżnych, bogatych w piasek glebach pozwalają na produkcję wina o większej niż zazwyczaj zawartość alkoholu, a także nadają winom pikantny, morski charakter. Niezależnie od odmiany winorośli, można wyczuć w nich charakterystyczną dla win z tego regionu słodycz dojrzałych owoców, z bardzo często występującym aromatem dębowych beczek. W apelacji Maremma Toscana DOC produkuje się prawie 7 milionów butelek na około 2000 hektarach winnic. Wśród autochtonicznych winorośli dopuszczonych do produkcji wina znajduje się oczywiście wszechobecny Sangiovese, ale też Vermentino (najczęściej uprawiane białe winogrona) oraz Ciliegiolo, Trebbiano i Ansonica. Do tych tradycyjnych odmian dodano w latach 90 ubiegłego wieku kilka międzynarodowych winorośli, które dobrze przyjęły się na tych terenach. Między innymi Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah, Viognier, Sauvignon, Chardonnay i Petit Verdot.

Szukając win z Maremmy naszą uwagę przykuła winnica Azienda Vitivinicola Cacciagrande i obsypany prestiżowymi nagrodami jej sztandarowy produkt Castiglione Petit Verdot Maremma Toscana DOC. Dlaczego zwróciliśmy uwagę właśnie na tę winnicę? Przede wszystkim za pewną odmienność. Okolice Ampio, w którym znajduje się firma, ze względu na położenie i mikroklimat jest bliższy winom Bolgheri niż skłanianiu się ku Sangiovese. Firma posiada w swojej ofercie tylko 5 indeksów i oparła się na mniej oczywistych dla regionu winoroślach, takich jak Viognier dla win białych i Petit Verdot dla win czerwonych. Oczywiście znajdziesz też w winach z Cacciagrande miejscowe szczepy Sangiovese i Vermentino. Całość dopełniają popularne Syrah, Cabernet Sauvignon i Merlot.

Spodobało nam się, że właściciel firmy Bruno Tuccio czuje się związany z miejscem, w którym działa i postawił mocno na lokalną sprzedaż swoich win. Praktycznie 20 do 30% produkcji wina (około 800 hektolitrów rocznie) jest sprzedawane na miejscu w winnicy lub w specjalistycznym punkcie sprzedaży w centrum handlowym w pobliskim Castiglione. Poza tym można je spotkać w restauracjach, winiarniach i specjalistycznych sklepach z winami w Toskanii i niektórych regionach Włoch oraz kilku krajach na świecie.

W winnicy Vitivinicola Cacciagrande zachwyciła nas jeszcze jedna rzecz, która narodziła się przy okazji budowy nowej siedziby firmy. To wyjątkowa sala degustacyjna połączona z oryginalnym tarasem, z którego roztacza się zachwycający widok na winnice. Jest to piękny budynek zaprojektowany z dbałością o każdy szczegół. Wizyta w nim sprawia, że degustacja wina sprawia niezapomniane wrażenia. W sali organizowane są degustacje wina z przewodnikiem, który może oprowadzić Cię też po winnicy. Pijąc wino w miejscu gdzie jest produkowane łatwiej docenić włożoną w nie pracę i pasję i zrozumieć jak idea przyświecała w pomyśle na poszczególne wina. Podążanie krok po kroku za procesami, które przeszło winogrono, aby stać się winem sprawia, że jego degustacja nabiera innego wymiaru. Będąc w Toskanii koniecznie odwiedź tę winnicę. A tymczasem zapraszamy do degustacji win z Cacciagrande. Saluti!

Polecane

pixel